📞
14 maj 2024 7 min czytania

Marketing w gabinecie stomatologicznym - jak zrobić to dobrze?

Marketing w gabinecie stomatologicznym
Przewiń do nagłówka

W dobie wzmożonej konkurencji, posiadanie doskonałych umiejętności dentystycznych to tylko początek sukcesu dla gabinetu stomatologicznego. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest także skuteczna strategia marketingowa, która nie tylko przyciągnie pacjentów, ale także zbuduje ich zaufanie i lojalność.

W tym artykule przeanalizuje, jak skutecznie prowadzić marketing w gabinecie stomatologicznym, aby zwiększyć widoczność, przyciągnąć nowych pacjentów oraz dotychczasowych klientów.

Zaprezentujemy strategie, które pomogą w budowaniu marki gabinetu stomatologicznego, wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi marketingowych oraz tworzeniu wartościowych relacji z pacjentami.

Przyjrzymy się także najnowszym trendom i najlepszym praktykom w dziedzinie marketingu stomatologicznego, które mogą zapewnić sukces w biznesie stomatologicznym.

Czy marketing w branży stomatologicznej jest istotny?

Z mojego punktu widzenia oraz analizując gabinety, które dotychczas prowadziłem jest to jeden z kluczowych działań, aby gabinet funkcjonował poprawnie. Przejmowałem klientów, którzy działali tylko i wyłącznie na podstawie poczty pantoflowej, co nie dawało zbyt wielkiej ilości pacjentów w skali miesiąca.

Niestety w dzisiejszym świecie sama renoma wraz z doskonałymi umiejętnościami nie wystarczy. Musimy się zaprezentować.

Od czego zacząć marketing gabinetu dentystycznego?

Na samym początku musimy przede wszystkim wykorzystać darmowe źródła pozyskiwania klientów, za wyjątkiem jednej platformy nie różni się to zbytnio od pozostałych branż.

Stworzenie profilu na facebooku

Stworzenie profilu na Facebooku dla gabinetu stomatologicznego jest skutecznym sposobem na budowanie zaufania do marki swojej marki osobistej.

Marketing w gabinecie stomatologicznym

Jeżeli nie zamierzamy prowadzić płatnych reklam na tej platformie. Nie powinniśmy jej poświęcać zbyt dużo czasu.

💸
Obroty generowane przez profil facebookowy odpowiadają maksymalnie do 5% obrotów* w skali miesiąca.

(*Jeżeli nie prowadzimy płatnych reklam)

Warto się pojawić na tej platformie oraz kilka razy w miesiącu przejrzeć czy nie pojawiły się wiadomości wraz z opiniami na naszym profilu.

Warto także wykorzystać facebooka do zamieszczania aktualności np. Uzyskanie nowego certyfikatu, ogłoszenie promocji, zakup nowego sprzętu medycznego bądź dodanie wzmianki o nowo zamieszczonym artykule.

Jak poprawnie napisać bloga pod SEO?
W dzisiejszych czasach, kiedy internet stał się centralnym źródłem informacji, prowadzenie bloga to nie tylko forma wyrażania siebie, ale także strategia marketingowa mająca na celu dotarcie do szerokiego grona czytelników. Jednakże, aby osiągnąć sukces w dziedzinie blogowania, niezbędne jest zrozumienie skomplikowanego świata SEO (Search Engine Optimization) i umiejętne wykorzystanie go

Stworzenie wizytówki google moja firma

Stworzenie wizytówki Google Moja Firma dla gabinetu stomatologicznego pomoże zwiększyć widoczność Twojego gabinetu w wyszukiwarkach Google oraz ułatwi pacjentom znalezienie informacji o Twojej praktyce.

Założenie wizytówki jest darmowe, także możemy samodzielnie to zrobić. Warto jednak uzupełnić ją bardzo dokładnie wraz ze wszystkimi zdjęciami oraz opisem wykonywanych usług.

Warto także zachęcić pacjentów do zamieszczania opinii na naszej wizytówce wraz z odpowiedziami na nie.

W ten sposób wizytówka będzie pozycjonowana zdecydowanie wyżej.
Marketing w gabinecie stomatologicznym

Wizytówka generuje głównie ruch z miejscowości praktykowania, co jest bardzo fajnym rozwiązaniem w tym przypadku (jeżeli praktykujemy w kilku miejscach) możemy dodać wiele wizytówek w każdym miejscu.

💸
Obroty generowane przez wizytówkę google odpowiadają za 15-30%* obrotów w skali miesiąca.

*Do 50% w przypadku praktyki w wielu miejscach.

Stworzenie strony internetowej

Strona internetowa dla gabinetu stomatologicznego to jeden z pierwszych poważniejszych wydatków.

Strona internetowa to jeden z głównych źródeł pozyskiwania pacjentów nawet z całego kraju. Nie warto oszczędzać na stworzeniu strony internetowej ponieważ będziemy musieli dołożyć do interesu w przyszłości.

Jaki jest koszt stworzenia strony internetowej dla gabinetu stomatologicznego?

Pierwszy koszt stworzenia strony internetowej jest zależny od kilku czynników są to przede wszystkim:

Koszt stworzenia strony internetowej dla gabinetu stomatologicznego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak zakres projektu, funkcjonalności oraz złożoność designu.

Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na koszt:

  1. Zakres projektu: Im bardziej zaawansowana i rozbudowana ma być strona internetowa (np. zintegrowany system rezerwacji online, blog, galeria zdjęć), tym wyższy koszt.
  2. Customizacja: Jeśli chcesz unikalnego designu dopasowanego do wizualnej identyfikacji Twojego gabinetu stomatologicznego, koszt może być wyższy niż w przypadku gotowych szablonów.
  3. Funkcje specjalistyczne: Jeśli potrzebujesz funkcji specjalistycznych, takich jak integracja z systemami zarządzania pacjentami, telemedycyna czy systemy płatności online, koszt może wzrosnąć.
  4. Optymalizacja pod kątem SEO: Twoja strona musi być zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO) wycena powinna uwzględnić ten element.
  5. Hosting i utrzymanie: Nie zapominaj o kosztach związanych z hostingiem strony internetowej oraz jej regularnym utrzymaniem, aktualizacjami i wsparciem technicznym.
Warto się na chwilę zatrzymać nad wyborem domeny dla gabinetu stomatologicznego. Powinniśmy celować raczej w domeny, które będą zawierać słowa kluczowe, pod które będziemy się pozycjonować w internecie.

Zalecane nazwy np.
dentystawarszawa.pl, stomatologwarszawa.pl, protetykawarszawa.pl
Czy blog na subdomenie to dobry pomysł?
Posiadanie własnego bloga staje się nie tylko popularnym sposobem na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, ale także skuteczną strategią marketingową dla firm i osób prywatnych. Jednakże, gdy zbliżasz się do etapu uruchomienia swojego bloga, pojawia się wiele pytań dotyczących jego lokalizacji w ramach Twojej witryny. Jednym z tych pytań jest:

Ogólnie rzecz biorąc, koszt stworzenia strony internetowej dla gabinetu stomatologicznego może wynosić od 1000zł do 5000 / 6000 tyś zł.

Dodatkowo utrzymanie strony w internecie to koszt do 500zł za każdy rok

Własny logotyp, zdjęcia oraz nadesłanie opisu wykonywanych usług może także zmniejszyć cenę za wykonanie takiej strony.

SEO i pozycjonowanie strony internetowej dentysty

Pozycjonowanie strony internetowej to kolejny element marketingu usług stomatologicznych, które pomagają w zwiększeniu widoczności gabinetu dentystycznego w wynikach wyszukiwania.

W tym nagłówku omówię, jak skutecznie zastosować SEO w marketingu stomatologii, aby przyciągnąć większą liczbę potencjalnych pacjentów do Twojego gabinetu stomatologicznego.

Kluczowe aspekty SEO marketingu dla stomatologii to między innymi:

  1. Content Marketing - Tworzenie wartościowych treści na stronę internetową gabinetu, takich jak porady dotyczące higieny jamy ustnej, artykuły na temat zdrowia jamy ustnej oraz opinie pacjentów, które zwiększają zaangażowanie i zaufanie wśród odwiedzających.
  2. Optymalizacja Słów Kluczowych - Dobór odpowiednich fraz kluczowych, które pacjenci szukają w wyszukiwarkach, np. "usługi dentystyczne w [naszym mieście]" czy "gabinet stomatologiczny [miasto]". Możemy także pozycjonować się pod nazwy naszych usług + [miasto].
  3. Struktura Strony Internetowej - Ulepszanie nawigacji i układu strony internetowej gabinetu, aby była bardziej przyjazna dla użytkowników i robotów wyszukiwarek.
  4. Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne - Budowanie sieci linków, które zwiększają autorytet strony w oczach wyszukiwarek, co pozwala na pozyskiwanie nowych pacjentów.
  5. Analiza i monitorowanie - Należy korzystać z narzędzi analitycznych, aby śledzić wyniki i wprowadzać optymalizacje, które zwiększają ruch na stronie internetowej gabinetu stomatologicznego.
pozycjonowanie SEO strony internetowej dentysty
ruch z wyszukiwarek może dostarczyć nam bardzo wielu klientów

Wszystkie te działania marketingowe tworzą wysokiej jakości rozwiązania marketingowe dla branży stomatologicznej, które zwiększają szanse na przyciągnięcie nowych pacjentów do Twojego gabinetu lub kliniki.

Prowadzenie bloga gabinetu dentystycznego

Prowadzenie bloga dla gabinetu dentystycznego jest korzystne dla każdego stomatologa, przynosząc wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i Tobie jako właścicielowi.

Główne benefity prowadzenia bloga dla dentysty:

Zyskujemy na zaufaniu oraz profesjonalności w oczach pacjentów.
Nasza strona wyświetla się wyżej w internecie.
Uświadamiamy pacjentów, a co za tym idzie oszczędzamy czas.
Prowadzenie bloga gabinetu dentystycznego
Przykładowy artykuł na stronie mojego klienta
Powinniśmy zamieszczać co najmniej jeden artykuł długości od 2000 znaków począwszy w miesiącu na bloga.

Koszt pojedyńczego wpisu to ok. 170zł.
💸
Obroty generowane przez stronę WWW odpowiadają za +50%* obrotów w skali miesiąca.

*Dotyczy to stron pozycjonwanych oraz zopytmalizowanych technicznie.

Obecność na portalu znanylekarz.pl

Wielu moich klientów niezbyt przepada za tym portalem z powodu dość wysokich naliczanych opłat za promowanie/rejestrację nowych pacjentów.

Portal proponuje wiele zachęt na podczas pierwszej rejestracji i powinniśmy z nich korzystać, a nawet negocjować warunki podczas pierwszej rejstracji.

Plusy obecności na portalu znanylekarz.pl

Wyświetlamy się w wielu miejscach w internecie.
Łatwość w zarządzaniu prowadzenia zapisów pacjentów.
Zyskujemy klientów, którzy niezbyt chętnie umawiają się telefonicznie.😁

Czy powinniśmy opłacać portal znanylekarz.pl?

Decyzja o opłacaniu portalu ZnanyLekarz.pl dla gabinetu dentystycznego zależy przede wszystkim od budżetu, a także ogólnego podejścia do marketingu online.

Moim zdaniem obecność w przypadku stomatologa na znanymlekarzu to mus, a jest to spowodowane przede wszystkim wielokrotnością wizyt naszych pacjentów.

💸
Obroty generowane portal znanylekarz.pl mogą wynosić powyżej 50%* wszystkich obrotów.

*Jest to głównie zależne od przybranej przez nas strategii.

Podsumowanie

Skuteczny marketing w gabinecie stomatologicznym opiera się na zrozumieniu potrzeb pacjentów, budowaniu silnej marki i skutecznej komunikacji, co pozwala na przyciągnięcie nowych pacjentów, utrzymanie lojalności oraz osiągnięcie sukcesu w biznesie stomatologicznym.

Uważam, że jeżeli prowadzisz swój własny gabinet to koniecznością jest pojawienie się we wszystkich wyżej wymienionych platformach.

💡
Potrzebujesz wsparcia w pozycjonowaniu gabinetu stomatologicznego?

Jestem tutaj, aby Ci pomóc!

Dzięki moim umiejętnościom w dziedzinie SEO mogę zadbać o to, aby Twoja firma była łatwo znajdowalna przez potencjalnych klientów w internecie.

Zadzwoń 690 294 207

FAQ - Czy znanylekarz to konieczność podczas prowadzenia gabinetu stomatologicznego?

Uważam, że pomimo dość wysokich kosztów za opłatę z korzystania w przypadku stomatologa jest to konieczność, głównie z racji ilości wizyt.

Rejestracja udana! :D
Witam ponownie.
Zasubskrybowano.
Twój link wygasł!
Sprawdź email, żeby się zalogować.
Zaktualizowanao informacje.
Aktualizacja danych nie powiodła się.