📞
12 maj 2024 5 min czytania

Jaki jest koszt budowy stacji demontażu pojazdów?

Jaki jest koszt budowy stacji demontażu pojazdów
Przewiń do nagłówka

Koszt budowy stacji demontażu pojazdów może znacząco się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rozmiar stacji, infrastruktura, przepisy środowiskowe.

Czy opłaca się prowadzić stację demontażu pojazdów?
Zadanie stacji demontażu pojazdów jest dosyć proste bo polega ono na demontażu samochodów, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. Żeby legalnie złomować samochody musimy posiadać zezwolenie na prowadzenie stacji demontażu pojazdów wydawaną przez urząd marszałkowski w zależności od województwa, w którym chcemy rozpocząć taką działalność. W tym wpisie opiszę

Na ogół koszt budowy stacji demontażu pojazdów obejmuje takie elementy jak zakup lub dzierżawa terenu, budowa lub adaptacja budynków, zakup specjalistycznego sprzętu do demontażu i utylizacji, koszty związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i licencji, koszty zatrudnienia personelu oraz koszty marketingu i promocji.

Grunt - główny koszt budowy stacji demontażu

Przy projektowaniu stacji demontażu, jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszty inwestycji jest grunt. Oprócz oczywistych kosztów związanych z zakupem lub wynajmem terenu, istotnym aspektem jest przygotowanie podłoża do demontażu pojazdów.

koszt budowy stacji demontażu pojazdów
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dookoła stacji demontażu wymagane jest zabetonowanie obszaru dookoła stacji na głębokość 1cm, co może znacząco wpłynąć na koszty budowy.

Warto zwrócić uwagę na to wybierając miejsce na dzierżawę lub odkup miejsca pod budowę stacji demontażu.

💡
Potrzebujesz pomocy przy pozyskiwaniu klientów dla stacji demontażu?

Zadzwoń 690 294 207

Jaki jest średni koszt zabetonowania terenu pod stację demontażu?

W niektórych regionach, cena betonowania może wynosić od 50 do 150 złotych za metr kwadratowy. Dlatego też, jeśli chcemy oszacować koszt zabetonowania obszaru pod stację demontażu, należy pomnożyć cenę za metr kwadratowy przez powierzchnię obszaru, który chcemy zabetonować.

Przykładowo, jeśli obszar pod stację demontażu ma wymiary 20 metrów na 30 metrów (czyli 600 metrów kwadratowych) i cena betonowania wynosi 100 złotych za metr kwadratowy, koszt zabetonowania takiego obszaru wyniósłby około 60 000 złotych.

Jest to jednak tylko przybliżony szacunek, a rzeczywiste koszty mogą się różnić w zależności od konkretnych czynników lokalnych i specyfikacji projektu. Zawsze warto skonsultować się z ekspertami od budowy lub uzyskać oferty od różnych wykonawców, aby uzyskać dokładniejsze oszacowanie kosztów.

Hangar dla podnośników samochodowych

Koszt budowy hangaru dla podnośników samochodowych dla stacji demontażu pojazdów może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników rozmiar hangaru, materiały budowlane, poziom wyposażenia, roboczogodziny koszt doprowadzenia prądu.

Warto mieć na uwadze, iż szerokość musi być dostosowana do rozmiaru pojazdów, które zamierzamy demontować wraz z zapasem z miejscem na narzędzia. Dodatkowo podjazd pod hangar nie może być stromy, aby maksymalnie ułatwić wprowadzanie do niego pojazdów.

Średni koszt budowy hangaru dla stacji demontażu pojazdów

Aby policzyć średni koszt budowy hangaru dla stacji demontażu pojazdów, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników i dokonać pewnych założeń.

Licząc średni koszt budowy hangaru musimy wziąć pod uwagę dwa kluczuowe parametry:

  • Powierzchnia hangaru: Załóżmy, że typowy hangar dla stacji demontażu pojazdów ma powierzchnię około 300-500 metrów kwadratowych.
  • Robocizna za metr kwadratowy: Średnia cena za metr kwadratowy budowy hangaru może wynosić od 1000 do 2000 złotych, w zależności od lokalizacji, materiałów budowlanych i standardów wykończenia.

Oraz dodatkowe koszty, takie jak wyposażenie w podnośniki samochodowe, oświetlenie, systemy wentylacyjne, izolacja, itp., mogą być znaczące i będą różnić się w zależności od potrzeb i specyfikacji projektu.

Przyjmując, że typowy hangar dla stacji demontażu pojazdów ma powierzchnię 400 metrów kwadratowych, a cena za metr kwadratowy budowy wynosi 1500 złotych, koszt samej budowy hangaru wyniósłby:

400 m² * 1500 zł/m² = 600 000 zł

Należy jednak pamiętać, że to tylko szacunkowa wartość i rzeczywisty koszt może być wyższy lub niższy w zależności od konkretnych okoliczności i potrzeb projektowych oraz ilości stawianych hangarów.

Jaki sprzęt musi posiadać stacja demontażu pojazdów?

Wymienię sprzęt, który powininen znajdować się na wyposażeniu każdej stacji demontażu pojazdów. Są to przede wszystkim:

  1. Sprężarki i narzędzia pneumatyczne: Do usuwania elementów związanych z układem hamulcowym, zawieszeniem i innymi mechanizmami, które mogą być mocno zacięte lub trudno dostępne. Koszt 10 tyś zł.
  2. Narzędzia ręczne: W tym zestawy kluczy, młotki, kleszcze, szczypce, śrubokręty i inne narzędzia mechaniczne potrzebne do demontażu różnych części pojazdów. Koszt 10 tyś zł.
  3. Sprzęt do gormadzenia płynów pojazdowych: Takie jak urządzenia do odprowadzania oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, itp., które muszą być bezpiecznie usunięte i utylizowane. Koszt 22 tyś zł.
  4. Podnośniki: W przypadku recyklingu silników lub ich części, mogą być wymagane dźwigi lub inne urządzenia do podnoszenia i manipulacji ciężkimi elementami. Koszt 35 tyś zł.
  5. Sprzęt do ochrony osobistej: W tym kaski, okulary ochronne, rękawice, maski ochronne, specjalistyczne ubrania robocze i buty bezpieczeństwa, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa personelu pracującego na stacji demontażu pojazdów. Koszt 12 tyś zł.
  6. Wózek widłowy. Koszt ok. 40 tyś zł.

Podsumowanie

Koszt budowy stacji demontażu pojazdów to złożony proces, który obejmuje nie tylko budowę infrastruktury, ale także zakup odpowiedniego wyposażenia.

W przypadku naszej stacji, całkowity koszt budowy hangaru dla podnośników samochodowych wynosi:

600 000 zł (hangar) + 132 000 zł (wózek widłowy i wyposażenie) = 732 000 zł.

Jednakże samo posiadanie hangaru to tylko część potrzebnego sprzętu. Aby stacja mogła sprawnie funkcjonować, niezbędne jest także wyposażenie w odpowiednie narzędzia i urządzenia.

Szacunkowy koszt wyposażenia takiej stacji, obejmujący podnośniki samochodowe, sprężarki, narzędzia pneumatyczne, zestawy do demontażu części złącznych, urządzenia do recyklingu i przetwarzania materiałów, sprzęt do odzyskiwania płynów pojazdowych oraz inne niezbędne narzędzia i urządzenia, może sięgać dodatkowych kilkuset tysięcy złotych, w zależności od marki i stanu części.

💡
Potrzebujesz pomocy przy pozyskiwaniu klientów dla stacji demontażu?

Zadzwoń 690 294 207
Rejestracja udana! :D
Witam ponownie.
Zasubskrybowano.
Twój link wygasł!
Sprawdź email, żeby się zalogować.
Zaktualizowanao informacje.
Aktualizacja danych nie powiodła się.